We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GP Batteries GPA76 Single-use battery SR44 Alkaline
SKU
102002
£4.76
£3.97
In stock
0 available
SKU: 102002
EAN: 4891199003967
GP Alkaline button cell 76A (V13GA / L1154)GP Alkaline button cell 76A (V13GA / L1154)
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | SR44 |
| SKU | 102002 |
| EAN | 4891199003967 |
| Manufacturer | GP Batteries |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
GP Electronic Device batteries supply power to a wide range of small electronic devices, from calculators, toys and keyless entry systems to electronic books. They are all powered by small but powerful button cells manufactured by GP Batteries
- Power solution for many devices
- Small and powerful
- 0% mercury added
- Power solution for many devices
- Small and powerful
- 0% mercury added
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | SR44 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Battery technology | Alkaline |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 5.4 mm |
| Diameter | 1.16 cm |
| Weight | 1.7 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
GP Batteries GPA76 Single-use battery...
£4.76
£3.97
|
Bestseller
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£4.97
£4.14
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£4.76
£3.97
|
Recommended
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.65
£4.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
102002
|
75053932
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
MX2500
|
| Manufacturer |
GP Batteries
|
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
SR44
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





