We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Google GA05487-WW mobile phone case 15.5 cm (6.1") Cover Black
SKU
GA05487-WW
£63.48
£52.90
In stock
0 available
SKU: GA05487-WW
EAN: 0840244604202
Pixel 8a Case, ObsidianPixel 8a Case, Obsidian
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | |
| Material | Polycarbonate (PC),Recycled plastic,Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | GA05487-WW |
| EAN | 0840244604202 |
| Manufacturer | |
| Availability | In Stock |
Protection, crafted to perfection.
Safeguard your Pixel 8a from drops and scratches with a stylish case that fits perfectly.
Built to protect. And to last.
With hundreds of hours of drop testing, the case is proven to defend against mishaps. And its stain-resistant silicone stands the test of time.
Perfect fit. Beautiful design.
Made to fit Pixel 8a, the case's soft feel and slender design are comfortable in your hand and pocket. Match your phone colour, or mix it up.
Mindfully made.
The case is designed to allow seamless charging, clear audio, uninterrupted calls and more.1 And it's made with at least 38% recycled materials.
Safeguard your Pixel 8a from drops and scratches with a stylish case that fits perfectly.
Built to protect. And to last.
With hundreds of hours of drop testing, the case is proven to defend against mishaps. And its stain-resistant silicone stands the test of time.
Perfect fit. Beautiful design.
Made to fit Pixel 8a, the case's soft feel and slender design are comfortable in your hand and pocket. Match your phone colour, or mix it up.
Mindfully made.
The case is designed to allow seamless charging, clear audio, uninterrupted calls and more.1 And it's made with at least 38% recycled materials.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Recycled plastic, Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Recycled plastic, Silicone |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 8a |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof |
| Colour name | Obsidian |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Recycled plastic, Silicone |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 8a |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof |
| Colour name | Obsidian |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77.3 mm |
| Height | 156.7 mm |
| Depth | 11.3 mm |
| Weight | 29.4 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour name | Obsidian |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Google GA05487-WW mobile phone case 15...
£63.48
£52.90
|
Recommended
Panasonic FZ-VSTN12U mobile phone case...
£57.01
£47.51
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
£56.83
£47.36
|
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-ZE16-NG mobile...
£66.76
£55.63
|
Bestseller
OtterBox Frē Series for iPhone 15, Black
£61.99
£51.66
|
New
Samsung EF-ZS711CBEGWW mobile phone ca...
£52.37
£43.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GA05487-WW
|
FZ-VSTN12U
|
LY61GTBL1180
|
RAM-GDS-SKIN-ZE16-NG
|
77-93438
|
EF-ZS711CBEGWW
|
| Manufacturer |
Google
|
Panasonic
|
Dbramante1928
|
RAM Mounts
|
Otterbox
|
Samsung
|
| Brand compatibility |
Google
|
Panasonic
|
Apple (brand)
|
Zebra
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
Plastic
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|





