We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes 9171302 monitor mount / stand White
SKU
9171302
£77.95
£64.96
In stock
0 available
SKU: 9171302
EAN: 5053676759265
Monitor Riser Plus PlatinumMonitor Riser Plus Platinum
Categories: Desk Mounts, Unspecified
| Maximum weight capacity | 36 kg |
|---|---|
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 9171302 |
| EAN | 5053676759265 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | In Stock |
-Supports 36kg or 21” CRT or TFT/LCD monitor
-Positions the monitor at a comfortable viewing height and helps organise the workstation around the monitor
-Includes 51mm storage drawer and built-in copyholder
-Adjustable to 5 different heights from 64mm to 165mm
-Positions the monitor at a comfortable viewing height and helps organise the workstation around the monitor
-Includes 51mm storage drawer and built-in copyholder
-Adjustable to 5 different heights from 64mm to 165mm
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 36 kg |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | White |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Other features | |
| Compatibility | -21” CRT or TFT/LCD monitor |
| Screen size compatibility | 21" |
| Net weight | 1.94 kg |
| Mounting type | Desk |
| Dimensions (WxDxH) | 340 x 342 x 116 mm |
You may also be interested in
| Product |
Fellowes 9171302 monitor mount / stand...
£77.95
£64.96
|
Hot Product
Q-CONNECT Q-CONNECT FLAT SCREEN MONITO...
£83.04
£69.20
|
Bestseller
Ergotron Neo Flex Neo-Flex LCD Lift St...
£63.20
£52.67
|
New
DELL 452-10777 monitor mount / stand B...
£112.61
£93.84
|
Recommended
Manhattan Ceiling Mount for TV & M...
£73.38
£61.15
|
Popular
StarTech.com Single-Monitor Desk Mount...
£84.66
£70.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9171302
|
KF20082
|
33-310-060
|
452-10777
|
423625
|
ARMPIVOT
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Q-CONNECT
|
Ergotron
|
DELL
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Mounting type |
Desk
|
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
N/A
|
N/A
|
1 to 2
|
N/A
|
1 to 2
|
1 to 2
|





