We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF GLBMMB13-22 display privacy filter 34.5 cm (13.6") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
GLBMMB13-22
£53.96
£44.97
In stock
0 available
SKU: GLBMMB13-22
EAN: 5704174947776
Magnetic Privacy Filter 13.6" 16:10 for Apple Macbook Pro/Air 2022-2025Magnetic Privacy Filter 13.6" 16:10 for Apple Macbook Pro/Air 2022-2025
- Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Magnetic attachment
Category: Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 13.6 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | GLBMMB13-22 |
| EAN | 5704174947776 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
eSTUFF MacBook Privacy Filter – Perfect Fit, Effortless Privacy
Designed exclusively for MacBooks, this magnetic privacy filter attaches seamlessly without the need for adhesives. With its slim, modern design, it blends naturally with your MacBook, offering instant privacy and a premium look that matches your device.
Clear Vision, Protected from Side Views
Enjoy sharp, high-quality screen clarity directly in front of you while shielding sensitive data from prying eyes at angles beyond 60 degrees. Whether you’re traveling, working in public, or collaborating in the office, your information remains private and secure.
Modern Protection with Reduced Glare
In addition to safeguarding your privacy, the filter reduces glare for more comfortable viewing in different lighting conditions. Easy to attach and remove thanks to its magnetic frame, it’s the ideal privacy solution for MacBook users who value both style and functionality.
Designed exclusively for MacBooks, this magnetic privacy filter attaches seamlessly without the need for adhesives. With its slim, modern design, it blends naturally with your MacBook, offering instant privacy and a premium look that matches your device.
Clear Vision, Protected from Side Views
Enjoy sharp, high-quality screen clarity directly in front of you while shielding sensitive data from prying eyes at angles beyond 60 degrees. Whether you’re traveling, working in public, or collaborating in the office, your information remains private and secure.
Modern Protection with Reduced Glare
In addition to safeguarding your privacy, the filter reduces glare for more comfortable viewing in different lighting conditions. Easy to attach and remove thanks to its magnetic frame, it’s the ideal privacy solution for MacBook users who value both style and functionality.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 34.5 cm (13.6") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Display diagonal (metric) | 34.5 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 34.5 cm (13.6") |
| Suitable for | Laptop |
| Display diagonal (metric) | 34.5 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Compatibility | MacBook Air 13,6 (2022) |
| Brand compatibility | Apple |
| Ergonomics | |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 34.5 cm (13.6") |
| Compatibility | MacBook Air 13,6 (2022) |
| Display diagonal (metric) | 34.5 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Weight | 100 g |
| Height | 197.7 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package depth | 2 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package weight | 150 g |
| Packaging data | |
| Package height | 560 mm |
| Package depth | 2 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package weight | 150 g |
| Display | |
| Compatibility | MacBook Air 13,6 (2022) |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF GLBMMB13-22 display privacy fil...
£53.96
£44.97
|
Popular
Targus Privacy Screen 22"W (16:10)
£49.44
£41.20
|
Hot Product
HP AU100AA
£44.44
£37.03
|
New
HP AU100AA display privacy filter 35.6...
£44.44
£37.03
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£58.32
£48.60
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£60.77
£50.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLBMMB13-22
|
ASF220WEU
|
AU100AA#AC3
|
AU100AA
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
HP
|
HP
|
Targus
|
Targus
|
| Suitable for |
Notebook
|
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|




