We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF GLBB43152329 display privacy filter 110.2 cm (43.4") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
GLBB43152329
£195.20
£162.67
In stock
0 available
SKU: GLBB43152329
EAN: 5704174045380
Privacy Filter 43.4" 32:10 for Curved MonitorPrivacy Filter 43.4" 32:10 for Curved Monitor
- Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Reversible with glossy and matte viewing options
Category: Privacy Filters
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.4 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | GLBB43152329 |
| EAN | 5704174045380 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
eSTUFF Standard Privacy Filters – Everyday Protection for Your Screen and Your Privacy
Safeguard your sensitive information wherever you work – whether you're commuting, in a meeting, or at your desk. eSTUFF’s Standard Privacy Filters help protect login credentials, personal data, and confidential business information from unwanted glances.
Clear View for You, Privacy from the Sides
Enjoy sharp, clear screen visibility when viewing straight on, while the filter’s advanced “black-out” technology blocks side views beyond a 60-degree angle. It’s a simple yet powerful way to keep your screen private in public or shared spaces.
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Beyond privacy, the filter acts as a protective layer for your screen, helping prevent scratches and surface damage. Its smooth finish ensures effortless swiping, tapping, and typing.
Safeguard your sensitive information wherever you work – whether you're commuting, in a meeting, or at your desk. eSTUFF’s Standard Privacy Filters help protect login credentials, personal data, and confidential business information from unwanted glances.
Clear View for You, Privacy from the Sides
Enjoy sharp, clear screen visibility when viewing straight on, while the filter’s advanced “black-out” technology blocks side views beyond a 60-degree angle. It’s a simple yet powerful way to keep your screen private in public or shared spaces.
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Beyond privacy, the filter acts as a protective layer for your screen, helping prevent scratches and surface damage. Its smooth finish ensures effortless swiping, tapping, and typing.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 110.2 cm (43.4") |
| Aspect ratio | 32:10 |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 110.236 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 110.2 cm (43.4") |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 110.236 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 32:10 |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 110.2 cm (43.4") |
| Display diagonal (metric) | 110.236 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1052 mm |
| Weight | 150 g |
| Height | 329 mm |
| Package height | 385 mm |
| Package depth | 2 mm |
| Package width | 245 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package height | 385 mm |
| Package depth | 2 mm |
| Package width | 245 mm |
| Package weight | 160 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF GLBB43152329 display privacy fi...
£195.20
£162.67
|
Popular
3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16...
£159.90
£133.25
|
New
3M PFMDE001 display privacy filters Fr...
£190.44
£158.70
|
Hot Product
3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21...
£169.91
£141.59
|
Bestseller
3M Privacy Filter for 27in Monitor, 16...
£134.90
£112.42
|
Recommended
3M Privacy Filter for 38in Monitor, 21...
£165.90
£138.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLBB43152329
|
PF320W9B
|
PFMDE001
|
PF340W2B
|
PF270W9B
|
PF380W2B
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
3M
|
3M
|
3M
|
3M
|
3M
|
| Suitable for |
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|



