We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES682089-BULK tablet case Folio Green
SKU
ES682089-BULK
£17.77
£14.81
In stock
0 available
SKU: ES682089-BULK
EAN: 5704174035480
iPad 9.7 2018/2017 SEATTLE Pencil Case - Light Green PU leatheriPad 9.7 2018/2017 SEATTLE Pencil Case - Light Green PU leather
- Built-in pencil slot
- Soft TPU back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| Material | Microfibre |
| SKU | ES682089-BULK |
| EAN | 5704174035480 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
This case has a built-in slot to keep the Apple pencil in. The pencil case is ultra slim and consists of a soft TPU back cover and a magnetic front cover. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil. The TPU back ensures that the case does not easily break if dropped and it protects the tablet better than a case with a hard back against bumps, drops and scratches. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Green |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Green |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 138 mm |
| Depth | 13 mm |
| Weight | 265 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 266 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 266 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES682089-BULK tablet case Folio...
£17.77
£14.81
|
Bestseller
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£21.71
£18.09
|
Popular
CoreParts MSPP3341 tablet case 25.4 cm...
£15.88
£13.23
|
Recommended
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£17.77
£14.81
|
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£17.77
£14.81
|
Hot Product
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 10...
£19.20
£16.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682089-BULK
|
THZ785GL
|
MSPP3341
|
ES682090-BULK
|
ES682091-BULK
|
ES682135-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
CoreParts
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
PU leather
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Polyvinyl chloride (PVC)
|
PU leather
|
PU leather
|
PU leather
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Pink
|
Grey
|
Black
|





