We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES681554-BULK tablet case Black
SKU
ES681554-BULK
£34.92
£29.10
In stock
0 available
SKU: ES681554-BULK
EAN: 5704174592563
iPad 10.2 AUSTIN Defender Case without built-in screen protector - BlackiPad 10.2 AUSTIN Defender Case without built-in screen protector - Black
- MIL-STD-810H drop tested
- Pencil slot
- Easy access to all ports and buttons
- Air cushion corner protection
- 360° rotatable kick stand
- Does NOT include a front glass"
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| SKU | ES681554-BULK |
| EAN | 5704174592563 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
Shockproof cover designed for every day use. It is equipped with a pencil slot as well as a hand strap for a firm grip. Furthermore, it is delivered with a shoulder strap should you wish to carry the tablet in an easy way.
The built-in 360° rotatable kick stand makes it possible to use the tablet in both horizontal and vertical position. Built-in air cushion protection safeguards the tablet corners if the tablet is dropped. The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
The cover is a three layer cover with a hard PC inner cover (2 parts) as well as a silicone skin.
The built-in 360° rotatable kick stand makes it possible to use the tablet in both horizontal and vertical position. Built-in air cushion protection safeguards the tablet corners if the tablet is dropped. The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
The cover is a three layer cover with a hard PC inner cover (2 parts) as well as a silicone skin.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Carrying style | Shoulder strap |
| Protection features | Shock resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Packaging content | Cover + shoulder strap |
| Features | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Carrying style | Shoulder strap |
| Protection features | Shock resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Shockproof up to | 1.22 m |
| Hand strap | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Shoulder strap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 35 mm |
| Weight | 380 g |
| Package type | Polybag |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 480 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | No |
| Stylus included | No |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 480 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Stylus included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Cover + shoulder strap |
| Carrying style | Shoulder strap |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
eSTUFF ES681554-BULK tablet case Black
£34.92
£29.10
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£29.12
£24.27
|
Hot Product
eSTUFF ES681543-BULK tablet case Black
£34.84
£29.03
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£35.12
£29.27
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£35.88
£29.90
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
£33.32
£27.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES681554-BULK
|
ES681540-BULK
|
ES681543-BULK
|
77-62038
|
77-62047
|
ZG38C02959
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Lenovo
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
Polyurethane
|
| Case type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Cover case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
Black
|





