We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES680407-BULK tablet case Cover Black
SKU
ES680407-BULK
£11.11
£9.26
In stock
0 available
SKU: ES680407-BULK
EAN: 5715063367964
iPad 11th/10th gen ORLANDO Soft Cover - BlackiPad 11th/10th gen ORLANDO Soft Cover - Black
- All-around protection
- Impact absorption
- Lightweight and ultra-thin
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | ES680407-BULK |
| EAN | 5715063367964 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
Safeguard your tablet with this flexible TPU cover, offering all-around protection for both the back and sides. Designed with reinforced corners, it effectively absorbs impacts, minimizing damage from accidental drops. The cover fits snugly over buttons and curves, ensuring easy access to all ports. Lightweight and ultra-thin, it provides flexibility for effortless insertion and removal of your tablet, without sacrificing safety or style.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 330 g |
| Package type | Polybag |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package weight | 331 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
eSTUFF ES680407-BULK tablet case Cover...
£11.11
£9.26
|
CoreParts MOBX-SAM-TABA-COVER-01 table...
£12.70
£10.58
|
Popular
CoreParts MSPP3341 tablet case 25.4 cm...
£15.88
£13.23
|
CoreParts TABX-SAM-TABS2-01 tablet cas...
£12.70
£10.58
|
Hot Product
CoreParts TABX-SAM-TABS5E-01-B tablet...
£11.11
£9.26
|
Recommended
CoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet cas...
£12.70
£10.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES680407-BULK
|
MOBX-SAM-TABA-COVER-01
|
MSPP3341
|
TABX-SAM-TABS2-01
|
TABX-SAM-TABS5E-01-B
|
TABX-IPAD7-CASE-B
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Any brand
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Leather
|
Polyvinyl chloride (PVC)
|
Leather
|
Leather
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





