We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67141055 mobile phone case Cover Transparent
SKU
ES67141055
£11.27
£9.39
In stock
0 available
SKU: ES67141055
EAN: 5715063807842
iPhone 17 INFINITE OSLO Magnetic Hybrid Cover - Transparent - 86% recycled plasticiPhone 17 INFINITE OSLO Magnetic Hybrid Cover - Transparent - 86% recycled plastic
- Made from 86% post-consumer recycled plastic
- 2 m drop protection
- MagSafe compatible
- Raised edges for extra protection
- Retail pack - 1 pc per box/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | ES67141055 |
|---|---|
| EAN | 5715063807842 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE OSLO covers are made with 86% recycled plastic. These covers provide superior corner protection and feature a built-in magnet for seamless wireless charging. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contains 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer Polycarbonate (PC) and 21% Global Recycled Standard* certified Post-Consumer recycled TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: In a recycled plastic bag (CPE).
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE OSLO covers are made with 86% recycled plastic. These covers provide superior corner protection and feature a built-in magnet for seamless wireless charging. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contains 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer Polycarbonate (PC) and 21% Global Recycled Standard* certified Post-Consumer recycled TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: In a recycled plastic bag (CPE).
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
eSTUFF ES67141055 mobile phone case Co...
£11.27
£9.39
|
Bestseller
OtterBox Strada Via Series for Apple i...
£14.65
£12.21
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
Recommended
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67141055
|
77-61672
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





