We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES637065 mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
SKU
ES637065
£23.65
£19.71
In stock
0 available
SKU: ES637065
EAN: 5715063077818
INFINITE USB-C Charger EU PD 67W GaN - White - 98% Recycled PlasticINFINITE USB-C Charger EU PD 67W GaN - White - 98% Recycled Plastic
- Charging technologies: PD, QC3.0, PPS, Samsung2A, Apple2.4A, USB DCP 5V1.5A
- Input: 100-240V EU plug
- Gallium nitride (GaN) technology inside
- Output: USB-C 5V/3A/15Watt / 9V/3A/27W / 12V/3A/36W / 15V/3A/45W / 20V/3.35A 67W
- Output: USB-A 5V/3A/15Watt / 9V/2A/18W / 10V/6.5A/65W
- Output: USB-C+A PD45W + 5V/3A 15W
- Power Balancing Technology - After 30 min charging with 65-67W the charger will power down to 45W to protect the battery life of your device
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES637065 |
| EAN | 5715063077818 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Performance | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 67 W |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Recycled Polycarbonate (rPC) |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Input current | 1.8 A |
| Maximum power | 67 W |
| Input voltage | 110-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.35 A |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 110 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES637065 mobile device charger...
£23.65
£19.71
|
New
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£22.84
£19.03
|
Popular
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£25.39
£21.16
|
Hot Product
Zebra PWR-WUA5V12W0GB mobile device ch...
£26.96
£22.47
|
Bestseller
Zebra PWR-WUA5V12W0EU mobile device ch...
£26.96
£22.47
|
Recommended
Sandberg Car Charger for Surface
£23.02
£19.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES637065
|
450-16938
|
450-18066
|
PWR-WUA5V12W0GB
|
PWR-WUA5V12W0EU
|
441-00
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
DELL
|
DELL
|
Zebra
|
Zebra
|
Sandberg
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Auto
|





