We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES635200 mobile device charger Laptop Black AC Fast charging Indoor
SKU
ES635200
£44.12
£36.77
In stock
0 available
SKU: ES635200
EAN: 5715063263112
65W 4-port PD GaN Multi Charger - 2 USB-C + 2 USB-A Ports65W 4-port PD GaN Multi Charger - 2 USB-C + 2 USB-A Ports
- Simultaneous Multi-Device Charging
- Supports PD 3.0/2.0, QC 3.0/2.0, PPS and Apple-2.4A fast charge
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES635200 |
| EAN | 5715063263112 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Take your desktop charging to the next level with the lightweight and compact eSTUFF 65W USB-C 4-port PD GaN charger with smart charging technology that delivers an optimized charge to the USB devices according to your device's needs.
The Intelligent Power Distribution of the charger supports PD 3.0/2.0, QC 3.0/2.0, PPS and Apple-2.4A fast charge protocols up to 65W maximum output power of a single USB-C, which can charge a laptop 0-60% in just 30 minutes.
When the USB C1 and USB C2 ports are used at the same time, the output power is 45W and 20W respectively, enabling you to charge a laptop and tablet or smartphone. The 2 USB-A ports provide up to 12W.
The eSTUFF 65W multi charger measures only 4 x 4 x 7.5cm and comes with a 1.2M power detachable power cable for easy use whether you are at home, in the office or on a trip abroad.
The Intelligent Power Distribution of the charger supports PD 3.0/2.0, QC 3.0/2.0, PPS and Apple-2.4A fast charge protocols up to 65W maximum output power of a single USB-C, which can charge a laptop 0-60% in just 30 minutes.
When the USB C1 and USB C2 ports are used at the same time, the output power is 45W and 20W respectively, enabling you to charge a laptop and tablet or smartphone. The 2 USB-A ports provide up to 12W.
The eSTUFF 65W multi charger measures only 4 x 4 x 7.5cm and comes with a 1.2M power detachable power cable for easy use whether you are at home, in the office or on a trip abroad.
| Performance | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 4+ |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Number of outputs | 4 outputs |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Design | |
| Electromagnetic compatibility | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Efficiency | 86% |
| Maximum power | 65 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (no load) | 0.27 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop |
| Power source type | AC |
| Packaging content | AC adapter, User manual, Safety instructions, AC power cord |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 305 g |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 335 g |
| Packaging data | |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 335 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | AC adapter, User manual, Safety instructions, AC power cord |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Packaging content | AC adapter, User manual, Safety instructions, AC power cord |
| Electromagnetic compatibility | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 40.5 x 75 x 40.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES635200 mobile device charger...
£44.12
£36.77
|
Bestseller
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£57.13
£47.61
|
Recommended
Avaya 700466253 mobile device charger...
£39.67
£33.06
|
Hot Product
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£57.10
£47.58
|
Star Micronics 39569360 mobile device...
£40.39
£33.66
|
Popular
Lenovo 4X20M26256 mobile device charge...
£39.67
£33.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES635200
|
450-16903
|
700466253
|
492-BBIP
|
39569360
|
4X20M26256
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
DELL
|
Avaya
|
DELL
|
Star Micronics
|
Lenovo
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|





