We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES506018 mobile phone screen/back protector Samsung 1 pc(s)
SKU
ES506018
£19.20
£16.00
In stock
0 available
SKU: ES506018
EAN: 5704174931218
Samsung Galaxy Tab S10+/S9 FE+/S9+/S8+/S7 FE/S7+ Screen Protector. Titan Shield®Samsung Galaxy Tab S10+/S9 FE+/S9+/S8+/S7 FE/S7+ Screen Protector. Titan Shield®
- Case friendly
- Easy to install and easy to remove
- Impact resistant to bumps and knocks
- 100% touch preservation
- Cleaning kit included
Category: Screen Protectors
| Brand compatibility | Samsung |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | ES506018 |
| EAN | 5704174931218 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
TITAN SHIELD® is eSTUFF's sub brand for screen protectors
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the envelope:
The Titan Shield® comes with a cleaning kit
Responsibly packed:
Our innovative envelope packaging reduces cardboard usage and cargo space by an impressive 75%. Made entirely from FSC Certified paper and printed with solvent-free soy ink, our packaging is completely plastic-free and environmentally friendly.
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the envelope:
The Titan Shield® comes with a cleaning kit
Responsibly packed:
Our innovative envelope packaging reduces cardboard usage and cargo space by an impressive 75%. Made entirely from FSC Certified paper and printed with solvent-free soy ink, our packaging is completely plastic-free and environmentally friendly.
| Technical details | |
|---|---|
| Mirror effect (screen background/off) | No |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Light transmission | 100% |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9+/S8+/S7+/S7 FE/ S9 FE+ |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Package type | Hanging box |
| Package dimensions (LxWxH) | 292 x 210 x 10 mm |
| Features | |
| Hardness | 9H |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Oil stain resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Frame type | Frameless |
| Protection features | Scratch resistant |
| Surface finish | Glossy |
| Mirror effect (screen background/off) | No |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Light transmission | 100% |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9+/S8+/S7+/S7 FE/ S9 FE+ |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Installation type | Full adhesive |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Oil stain resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Frame type | Frameless |
| Surface finish | Glossy |
| Mirror effect (screen background/off) | No |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 460 g |
| Package depth | 3 mm |
| Package weight | 480 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Cleaning kit | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Weight | 460 g |
| Package depth | 3 mm |
| Package weight | 480 g |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Mirror effect (screen background/off) | No |
| Quick start guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES506018 mobile phone screen/ba...
£19.20
£16.00
|
Popular
PanzerGlass ® Screen Protector iPad 10...
£19.12
£15.93
|
eSTUFF ES515110 mobile phone screen/ba...
£21.26
£17.72
|
Recommended
OtterBox Premium Pro Glass Privacy Gua...
£16.74
£13.95
|
Bestseller
Belkin ScreenForce Clear screen protec...
£21.22
£17.68
|
Hot Product
Belkin ScreenForce Clear screen protec...
£18.67
£15.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES506018
|
2673
|
ES515110
|
77-94018
|
OVA136ZZ
|
OVA131ZZ
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
PANZERGLASS
|
eSTUFF
|
Otterbox
|
Belkin
|
Belkin
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Motorola
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|





