We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Equip Projector Ceiling Wall Mount Bracket, Black
SKU
650702
£25.39
£21.16
In stock
0 available
SKU: 650702
EAN: 4015867197899
Projector Ceiling Wall Mount Bracket, BlackProjector Ceiling Wall Mount Bracket, Black
- "Sturdy and lightweight steel construction
- Height adjustment : 430-650mm
- Suitable for projectors with a pitch circle diameter of 225-315mm
- Integrated cable management system
- Max. Load Capacity: 20Kg / 44 Lbs"
Category: Projector Mounts
| SKU | 650702 |
|---|---|
| EAN | 4015867197899 |
| Manufacturer | Equip |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
"The equip® Universal Projector Ceiling/Wall Mount Bracket is a compact but sturdy product that ensures a reliable installation of your projector. Follow the graphic guide included in the package, you can install your projector on your own with ease.
"
"
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | -8 - 8° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | Black |
| Adjustable arm | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Housing material | Steel |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | -8 - 8° |
| Product colour | Black |
| Adjustable arm | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.62 kg |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Width | 203 mm |
| Height | 650 mm |
| Depth | 237 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | -8 - 8° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | Black |
| Adjustable arm | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024190 |
You may also be interested in
| Product |
Equip Projector Ceiling Wall Mount Bra...
£25.39
£21.16
|
Manhattan Projector Mount, Ceiling, Un...
£26.57
£22.14
|
Manhattan Projector Mount, Ceiling or...
£20.78
£17.32
|
Techly ICA-PM-2S project mount Ceiling...
£28.57
£23.81
|
Amer Mounts AMRP100 project mount Ceil...
£21.71
£18.09
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
650702
|
424820
|
461207
|
ICA-PM-2S
|
AMRP100
|
| Manufacturer |
Equip
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Techly
|
AMER MOUNTS
|
| Mounting type |
wall
|
ceiling
|
Ceiling/Wall
|
ceiling
|
ceiling
|




