We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T07B240/114 Ink bottle cyan, 6.7K pages 2300 Photos 70ml for Epson ET-8500
SKU
C13T07B240
£16.39
£13.66
In stock
0 available
SKU: C13T07B240
EAN: 8715946687308
114 Ecotank Ink Bottle, Cyan, 70 ml114 Ecotank Ink Bottle, Cyan, 70 ml
Categories: Colour, Printer Ink Refills, EcoTank ET-8500, EcoTank ET-8500 Series, EcoTank ET-8550
| Capacity | 6700.00 |
|---|---|
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 70.00 |
| Original | Yes |
| SKU | C13T07B240 |
| EAN | 8715946687308 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
OEM Epson C13T07B240 (114) Ink Bottle Cyan 2300 Photos 70ml. OEM Epson C13T07B240 (114) Ink Bottle Cyan 2300 Photos 70ml
Compatible Printers: Epson EcoTank ET-8550, Epson EcoTank ET-8500 Series, Epson EcoTank ET-8500
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | ET-8500 ET-8600 |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946687940 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T07B240/114 Ink bottle cyan,...
£16.39
£13.66
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.51
£11.26
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.40
£12.83
|
Canon 0624B001/CLI-8PC Ink cartridge l...
£15.40
£12.83
|
Hot Product
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£14.03
£11.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T07B240
|
1037B001
|
0623B001
|
0624B001
|
2146B001
|
0622B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Yellow
|
Photo cyan
|
N/A
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
cyan
|
yellow
|
yellow
|
photocyan
|
color
|
magenta
|
| Content (ml) |
70.00
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
9.00
|
13.00
|
| Capacity |
6700.00
|
930.00
|
530.00
|
5715.00
|
207.00
|
478.00
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





