We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T00R140/106 Ink bottle foto black, 5K pages 3400 Photos 70ml for Epson ET-7750
SKU
C13T00R140
£12.76
£10.63
In stock
0 available
SKU: C13T00R140
EAN: 8715946643304
106 EcoTank Photo Black ink bottle106 EcoTank Photo Black ink bottle
| Printing colours | Photo black |
|---|---|
| Capacity | 5000.00 |
| Colour | photoblack |
| Content (ml) | 70.00 |
| SKU | C13T00R140 |
| EAN | 8715946643304 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
High-quality photo printing
Print high-quality photos that can last up to 300 years in a photo album1 with this five-colour ink series with a photo black ink. From producing outstanding, glossy photos to everyday documents, this ink series will give you high-quality results with suitable EcoTank printers.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this ink series . From the first set of inks included with an EcoTank printer, you'll have enough ink to print up to 3,400 (10x15cm) photos2.
Specially engineered for ease of use
Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Print high-quality photos that can last up to 300 years in a photo album1 with this five-colour ink series with a photo black ink. From producing outstanding, glossy photos to everyday documents, this ink series will give you high-quality results with suitable EcoTank printers.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this ink series . From the first set of inks included with an EcoTank printer, you'll have enough ink to print up to 3,400 (10x15cm) photos2.
Specially engineered for ease of use
Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson EcoTank L 7100 Series, Epson EcoTank ET-7750, Epson EcoTank ET-7700, Epson EcoTank ET-7700 Series, Epson EcoTank L 7160, Epson EcoTank L 7180
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet printing |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - EcoTank ET-7750 - EcoTank ET-7700 |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Photo black |
| Black ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 128 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.74 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946643595 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.74 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T00R140/106 Ink bottle foto b...
£12.76
£10.63
|
Bestseller
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Popular
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
£15.40
£12.83
|
Hot Product
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£14.51
£12.09
|
Canon 1034B001/PGI-9PBK Ink cartridge...
£14.82
£12.35
|
Recommended
Canon 1033B001/PGI-9MBK Ink cartridge...
£14.14
£11.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T00R140
|
C6602A
|
0620B001
|
51604A
|
1034B001
|
1033B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Matte black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
| Colour |
photoblack
|
black
|
black
|
black
|
photoblack
|
blackmatte
|
| Content (ml) |
70.00
|
18.00
|
13.00
|
3.00
|
14.00
|
14.00
|
| Capacity |
5000.00
|
N/A
|
400.00
|
500.00
|
530.00
|
630.00
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





