We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer EN-639333
SKU
639333
£6.35
£5.29
In stock
0 available
SKU: 639333
EAN:
Alkaline battery A27 12V 2-blisterAlkaline battery A27 12V 2-blister
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 639333 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
Our A27 battery provides dependable power for keyless entry and garage door openers
Product Details
- Dependable power for keyless entry and garage door openers
- Cell size: A27
- Type: Miniature Alkaline
- Volt: 12
- Replacement for: 27A, A27BP, G27A, GP27A, L828, MN27
Product Details
- Dependable power for keyless entry and garage door openers
- Cell size: A27
- Type: Miniature Alkaline
- Volt: 12
- Replacement for: 27A, A27BP, G27A, GP27A, L828, MN27
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | A27 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 23 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Features | |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 23 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 28.2 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Weight | 4.4 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Energizer EN-639333
£6.35
£5.29
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.65
£4.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
639333
|
636106
|
KF00644
|
KF10849
|
06430101402
|
MX2500
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Alkaline
|





