We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer E90 Single-use battery Alkaline
SKU
608306
£2.00
£1.67
In stock
0 available
SKU: 608306
EAN: 5715328117709
LR1/E90, 10 per PackLR1/E90, 10 per Pack
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 608306 |
| EAN | 5715328117709 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
From glucose monitors to the latest games and toys - find the right battery for the small electronic devices you own.
Energizer has been a worldwide leader in small electronics batteries for decades. You can rely on the precision engineering of our batteries to power all of your small electronic devices including:
- books
- games
- personal organisers
- electronic games and toys
- computers
- personal care
- calculators
- keyless entry
- garage openers
- digital thermometers
- blood pressure monitors
- home health
Energizer has been a worldwide leader in small electronics batteries for decades. You can rely on the precision engineering of our batteries to power all of your small electronic devices including:
- books
- games
- personal organisers
- electronic games and toys
- computers
- personal care
- calculators
- keyless entry
- garage openers
- digital thermometers
- blood pressure monitors
- home health
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.2 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Size (imperial) | 1.27 cm (0.5") |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Energizer E90 Single-use battery Alkal...
£2.00
£1.67
|
New
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
£2.96
£2.47
|
Recommended
Duracell DL1220 household battery Sing...
£1.96
£1.63
|
Bestseller
Q-CONNECT 4 x AAA Single-use battery A...
£2.10
£1.75
|
Hot Product
Q-CONNECT 4 x AA Single-use battery Al...
£2.65
£2.21
|
Popular
Duracell DL2430 household battery Sing...
£2.52
£2.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
608306
|
624835
|
DL1220
|
KF00488
|
KF00489
|
DL2430
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Energizer
|
Duracell
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|





