We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen
SKU
E596951
£647.08
£539.23
In stock
0 available
SKU: E596951
EAN: 0843173153124
1717L - 17.0" 1280 x 1024 TFT, 800:1, TouchPro PCAP Black Anti-glare1717L - 17.0" 1280 x 1024 TFT, 800:1, TouchPro PCAP Black Anti-glare
Category: Public Displays
| SKU | E596951 |
|---|---|
| EAN | 0843173153124 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | In Stock |
The 1717L touchmonitor is built to withstand the rigors of continuous public use with a rugged "built for touch" design. Its stylish, thin and modern look is coupled with a retail-focused feature set and is an attractive solution for commercial touchmonitor needs. It is well suited for high use public venues where point-of-sale, point-of-information, point-of-service, shelf-level and countertop interactive digital signage and loyalty systems systems are found.
The 1717L is offered with AccuTouch five-wire resistive technology, IntelliTouch surface acoustic wave, or iTouch pure glass surface acoustic wave technology. AccuTouch is widely used in retail and hospitality environments based on its proven ability to survive splashing liquids, food and grease. IntelliTouch and iTouch pure glass surface acoustic wave technology delivers the ultimate in optical quality for dry retail and hospitality applications.
The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR), programmable to either HID or Keyboard Emulation, is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
The 1717L touchmonitor is environmentally friendly, lightweight and uses less power with state-of-the-art LED backlights in the display panel.
The 1717L is offered with AccuTouch five-wire resistive technology, IntelliTouch surface acoustic wave, or iTouch pure glass surface acoustic wave technology. AccuTouch is widely used in retail and hospitality environments based on its proven ability to survive splashing liquids, food and grease. IntelliTouch and iTouch pure glass surface acoustic wave technology delivers the ultimate in optical quality for dry retail and hospitality applications.
The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR), programmable to either HID or Keyboard Emulation, is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
The 1717L touchmonitor is environmentally friendly, lightweight and uses less power with state-of-the-art LED backlights in the display panel.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 1.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 392 mm |
| Height (with stand) | 54.5 mm |
| Depth (with stand) | 327.7 mm |
| Display width | 392 mm |
| Display height | 48.6 mm |
| Display weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 511 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 8.3 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Width (with stand) | 392 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Height (with stand) | 54.5 mm |
| Display technology | LCD |
| Depth (with stand) | 327.7 mm |
| Aspect ratio | 5:4 |
You may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£647.08
£539.23
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£623.36
£519.47
|
New
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c...
£711.92
£593.27
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£682.60
£568.83
|
Popular
Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17&...
£581.58
£484.65
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£635.35
£529.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E596951
|
E877820
|
E523163
|
E331214
|
E326942
|
E334335
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Display resolution |
1280 x 1024 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD/TFT
|
LCD
|




