We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EECONN S12A-966-07007 power cable Black 1.8 m Power plug type G C5 coupler
SKU
S12A-966-07007
£6.37
£5.31
In stock
0 available
SKU: S12A-966-07007
EAN: 8719675020788
EECONN S12A-966-07007, 1.8 m, Power plug type G, C5 coupler, H05VV-F, 220 - 250 V, 5 AEECONN S12A-966-07007, 1.8 m, Power plug type G, C5 coupler, H05VV-F, 220 - 250 V, 5 A
Category: Power Cables
| SKU | S12A-966-07007 |
|---|---|
| EAN | 8719675020788 |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Availability | In Stock |
EECONN S12A-966-07007. Cable length: 1.8 m, Connector 1: Power plug type G, Connector 2: C5 coupler, Cable type: H05VV-F. Input voltage: 220 - 250 V, Input current: 5 A
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 0.75 mm² |
| Certification | ASTA,SASO,PSB,HKS,ENEC,VDE |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 standard | SASO 2203, BS 1363 |
| Connector 2 standard | IEC 60320-1 |
| Suitable for use in country/location | Saudi Arabia |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 220 - 250 V |
| Input current | 5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
New
EECONN S12A-966-07007 power cable Blac...
£6.37
£5.31
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
Recommended
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S12A-966-07007
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Fujitsu
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





