We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EFLX8D uninterruptible power supply (UPS) 9 AC outlet(s)
SKU
EFLX8D
£252.34
£210.28
In stock
0 available
SKU: EFLX8D
EAN: 3553340684258
FlexPDU, 8 DINFlexPDU, 8 DIN
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Product colour | Black |
|---|---|
| Form factor | Rackmount |
| SKU | EFLX8D |
| EAN | 3553340684258 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
| Power | |
|---|---|
| Maximum current | 13 A |
| Features | |
| Maximum current | 13 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | C20 coupler |
| Design | |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Width | 483 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging data | |
| Rack mount kit | Yes |
| Package weight | 9.5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Other features | |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Output connections | 8 x Type F |
| Input connection type | 230 |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Eaton EFLX8D uninterruptible power sup...
£252.34
£210.28
|
Popular
Eaton Ellipse PRO 850 IEC uninterrupti...
£312.42
£260.35
|
New
Eaton Ellipse PRO 650 DIN uninterrupti...
£268.20
£223.50
|
Recommended
CyberPower VALUE2200EILCD uninterrupti...
£365.62
£304.68
|
Bestseller
APC BR650MI uninterruptible power supp...
£204.10
£170.08
|
Hot Product
APC Back-UPS PRO BR900MI - 6x C13 outp...
£273.71
£228.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EFLX8D
|
ELP850IEC
|
ELP650DIN
|
VALUE2200EILCD
|
BR650MI
|
BR900MI
|
| Manufacturer |
Eaton
|
Eaton
|
Eaton
|
CyberPower
|
APC
|
APC
|
| Output power capacity |
N/A
|
600VA to 1200VA
|
600VA to 1200VA
|
1200VA to 4000VA
|
600VA to 1200VA
|
600VA to 1200VA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Form factor |
Rackmount
|
Tower
|
Tower
|
Tower
|
Tower
|
Tower
|
| Output power |
N/A
|
500W to 1000W
|
300W to 500W
|
1000W to 1500W
|
300W to 500W
|
500W to 1000W
|
| UPS topology |
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|




