We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon Labels | 12 mm x 3.5 m | Black Print on White | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
SKU
18488
£28.61
£23.84
In stock
0 available
SKU: 18488
EAN: 0071701184887
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon Labels | 12 mm x 3.5 m | Black Print on White | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label MakersDYMO Rhino Industrial Flexible Nylon Labels | 12 mm x 3.5 m | Black Print on White | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Category: Unspecified
| Label colour | Black on white |
|---|---|
| SKU | 18488 |
| EAN | 0071701184887 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Rhino IND |
| Technical details | |
| Tape length | 3.5 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon L...
£28.61
£23.84
|
Bestseller
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£34.92
£29.10
|
Dymo 99013/S0722410 DirectLabel-etiket...
£30.95
£25.79
|
Popular
Dymo 99019/S0722480 DirectLabel-etiket...
£35.44
£29.53
|
Recommended
DYMO Rhino Industrial Permanent Polyes...
£26.71
£22.26
|
Hot Product
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon L...
£32.47
£27.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18488
|
S0722440
|
S0722410
|
S0722480
|
18483
|
18489
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N/A
|
no color
|
no color
|
no color
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
110.00
|
N/A
|
N/A
|





