We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO LabelManager Power Adaptor | for 160210D+220P & 500TS LabelManager plus Rhino 42005200 & 6000+ Label Makers | UK Plug
SKU
S0721430
£46.43
£38.69
In stock
0 available
SKU: S0721430
EAN: 5411313400756
Electrical AccessoriesElectrical Accessories
- AC adaptor for LabelManager 160, 210D, 220P, 420P and 500TS label printers
- AC adaptor for Rhino 4200, 5200 and 6000+ label printers
- Genuine manufacturer product; designed for DYMO
- Converts your DYMO printer to AC; Lightweight and easy to use
- Replacement plug-in adaptor, or extra for home or office
- The DYMO power adaptor works with LabelManager 160, 210D, 220P & 500TS label printers as well as Rhino 4200, 5200 and 6000+ label makers.
Categories: Label Printers, Unspecified
| SKU | S0721430 |
|---|---|
| EAN | 5411313400756 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Charging adaptor for DYMO label makers. Designed for LabelManager 160, 210D and 500TS. Also compatible with LetraTAG label makers. Input voltage: 240V (AC)Output voltage: 9V (DC). Standard UK 3-pin plug.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Compatibility | Dymo LabelManager PnP, 450D, 360D, 260P, 210D, 120P |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatibility | Dymo LabelManager PnP, 450D, 360D, 260P, 210D, 120P |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 55 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package weight | 226 g |
| Packaging content | |
| Included power plug types | UK |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Customs code | 8504409000 |
You may also be interested in
| Product |
DYMO LabelManager Power Adaptor | for...
£46.43
£38.69
|
Popular
Brother GL-H105 label printer Thermal...
£63.28
£52.73
|
Hot Product
Brother PT-H110 label printer Thermal...
£48.37
£40.31
|
Brother PT-H105 label printer Thermal...
£48.40
£40.33
|
Recommended
Brother PT-E110 label printer Thermal...
£50.82
£42.35
|
Bestseller
DYMO LetraTag 200B Bluetooth Label Mak...
£63.43
£52.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0721430
|
GLH105U1
|
PTH110TA1
|
PTH105ZG1
|
PTE110G1
|
2172855
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
| Print technology |
N/A
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal / thermal transfer
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
| Colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|





