We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etikettes black on white 24mm x 7m for Dymo D1 6-24mm/400 Duo
SKU
S0720930
£26.02
£21.68
In stock
0 available
SKU: S0720930
EAN: 5411313537131
DYMO Authentic D1 Labels | Black Print on White | 24mm x 7m | Self-Adhesive Labels for LabelManager Label PrintersDYMO Authentic D1 Labels | Black Print on White | 24mm x 7m | Self-Adhesive Labels for LabelManager Label Printers
- Authentic DYMO D1 labels are perfect for a wide range of home and office labelling jobs
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Compatible with LabelManager LM500TS & MobileLabeler label makers; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Categories: Unspecified, Labelmanager 450, Labelmanager PC-2, Labelmanager 450 D, Labelwriter 400 Duo, Labelmanager 450 Series, Labelmanager PC, Labelmanager 400, Labelmanager 500 TS, Labelmanager 300, Mobile Labeler, Labelmanager Executive 640 CB, Labelmanager Executive 640 CB Set, Labelmanager Executive 640 Series
Authentic DYMO D1 label cassettes were specifically created for your LabelManager label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. DYMO D1 label tape adheres to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, DYMO labels take the hassle out of home and office organisation.
Compatible Printers: Dymo Labelmanager Executive 640 CB, Dymo Labelmanager 300, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager Executive 640 CB Set, Dymo Labelmanager Executive 640 Series
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£26.02
£21.68
|
Popular
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
£25.69
£21.41
|
Hot Product
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£34.92
£29.10
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
£22.13
£18.44
|
Dymo 40914/S0720690 DirectLabel-etiket...
£24.00
£20.00
|
Bestseller
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£24.74
£20.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720930
|
S0720550
|
S0722440
|
S0718050
|
S0720690
|
S0722540
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
black white
|
red white
|
no color
|
black white
|
blue white
|
no color
|





