We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etikettes Iron-on 12mm x 2m for Dymo LetraTag
SKU
S0718850
£14.28
£11.90
In stock
0 available
SKU: S0718850
EAN: 5411313187695
DYMO LetraTag Iron-On Fabric Labels | Authentic | 12 mm x 2 m Roll | Black Print on White | Iron-On Clothing Labels Ideal for Uniforms/Children's Clothing | for LetraTag PrintersDYMO LetraTag Iron-On Fabric Labels | Authentic | 12 mm x 2 m Roll | Black Print on White | Iron-On Clothing Labels Ideal for Uniforms/Children's Clothing | for LetraTag Printers
- Iron-on fabric labels Help you easily identify personal items at school, camp and more
- Adheres to a wide variety of fabrics and textures, including clothing, towels and backpacks
- Bold black-on-white printing for enhanced visual impact; Split back for easy peel
- Machine-washable labels for use on clothing and fabrics
- Developed specifically for DYMO LetraTag label makers; Packaged in easy-to-load cassettes
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Colour | no color |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | S0718850 |
| EAN | 5411313187695 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Bring order to your home or workspace with DYMO LetraTag Labels. Created for use with the DYMO LetraTag label makers, the labels are packaged in a convenient easy-to-load cassette, and they feature an easy-peel backing for trouble-free application. With print technology that eliminates the need for traditional ink or toner, DYMO LetraTag Labels let you organise your items with ease.
Compatible Printers: Dymo Letratag 200 B, Dymo Letratag QX 50, Dymo Letratag LT 100 T, Dymo Letratag 2000, Dymo Letratag LT 100 Series, Dymo Letratag XR, Dymo Letratag LT 100 H plus, Dymo Letratag XM, Dymo Letratag LT 100 H, Dymo Letratag
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Blister |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LetraTag 100T, LetraTag 100H |
| Technical details | |
| Tape length | 2 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 2 m |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etiket...
£14.28
£11.90
|
Recommended
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
£12.31
£10.26
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
£14.56
£12.13
|
Hot Product
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
£11.50
£9.58
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
£17.46
£14.55
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
£16.91
£14.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0718850
|
S0722460
|
S0720590
|
S0722550
|
S0720580
|
S0720790
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
no color
|
no color
|
black green
|
no color
|
black yellow
|
black yellow
|





