We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 18508/S0718160 Ribbon Polyester permanent black on Transparent 9mm x 5,5m for Dymo Rhino 6-12mm/19mm/24mm
SKU
18508DMO
£19.18
£15.98
In stock
0 available
SKU: 18508DMO
EAN: 0071701185082
DYMO Rhino Industrial Permanent Polyester Labels | 9 mm x 5.5 m | Black Print on Clear | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label MakersDYMO Rhino Industrial Permanent Polyester Labels | 9 mm x 5.5 m | Black Print on Clear | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label Makers
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Permanent Polyester labels are durable, suitable for indoor or outdoor use and have a polished, professional finish
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
Categories: Rhinopro 5000, ILP 219, Rhino 3000, Rhino 5200 + SoftCase, Rhino 5200 Series, Rhino 5000, Rhino 6000, Rhino 5200, Rhino 4200
| Colour | black transparent |
|---|---|
| SKU | 18508DMO |
| EAN | 0071701185082 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
DYMO Rhino Industrial Labels feature are ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more. These polyester labels stick securely to surfaces and have a polished finish that leaves your work looking professional. The strong adhesive and the flexible material make this polyester tape a reliable selection for many applications.
Compatible Printers: Dymo Rhino 4200, Dymo ILP 219, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo Rhino 6000, Dymo Rhino 5200, Dymo Rhino 5000, Dymo Rhinopro 5000, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 3000
| Features | |
|---|---|
| Tape type | D1 |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Customs code | 8473408000 |
| Technical details | |
| Tape type | D1 |
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Customs code | 8473408000 |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging data | |
| Package depth | 85 mm |
| Package volume | 0.321 L |
| Package width | 34 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 41 g |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package width | 34 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 111 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 41 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 131 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 197 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.3 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Master (outer) case volume | 12129 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Inner carton | |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.205 kg |
| Gross weight inner carton | 0.231 kg |
| Outer carton | |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.025 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.342 kg |
| Other features | |
| Tape size | 9 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package volume | 0.321 L |
| Country of origin | Belgium |
| Customs code | 8473408000 |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 18508/S0718160 Ribbon Polyester p...
£19.18
£15.98
|
Hot Product
Dymo 18432/S0718450 Ribbon Vinyl black...
£19.36
£16.13
|
Bestseller
Dymo 18445/S0718620 Ribbon Vinyl black...
£22.79
£18.99
|
Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexi...
£23.89
£19.91
|
Popular
Dymo 622289 Ribbon Polyester permanent...
£20.44
£17.03
|
Recommended
Dymo 1805416 Ribbon Vinyl white on red...
£19.81
£16.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18508DMO
|
18432
|
18445
|
18491
|
622289
|
1805416
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
black transparent
|
black yellow
|
black white
|
black yellow
|
black transparent
|
red white
|





