We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 18051/S0718260 Heat Shrink Tubes black / white 6mm x 1,5m for Dymo Rhino 6-12mm/19mm/24mm
SKU
18051
£39.35
£32.79
In stock
0 available
SKU: 18051
EAN: 0071701180513
IND Heat-Shrink Tube Labels, 6mm x 1.5mIND Heat-Shrink Tube Labels, 6mm x 1.5m
Categories: Unspecified, Rhinopro 5000, ILP 219, Rhino 3000, Rhino 5200 + SoftCase, Rhino 5200 Series, Rhino 5000, Rhino 6000, Rhino 5200, Rhino 4200
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | 18051 |
| EAN | 0071701180513 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Jobsite tested / UL recognized / thermal transfer printing
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
Compatible Printers: Dymo ILP 219, Dymo Rhino 3000, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 5000, Dymo Rhino 6000, Dymo Rhino 4200, Dymo Rhinopro 5000, Dymo Rhino 5200
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 6 mm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Dymo 18051/S0718260 Heat Shrink Tubes...
£39.35
£32.79
|
Bestseller
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£34.92
£29.10
|
Dymo 99019/S0722480 DirectLabel-etiket...
£35.44
£29.53
|
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
£35.78
£29.82
|
Recommended
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon L...
£32.39
£26.99
|
Popular
Brother TZE-263 DirectLabel blue on wh...
£39.31
£32.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18051
|
S0722440
|
S0722480
|
18056
|
18489
|
TZE263
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
| Colour |
black white
|
no color
|
no color
|
black yellow
|
N/A
|
blue white
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
110.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





