We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell Ultra M3 6v Lithium Single-use battery
SKU
DL223A
£9.67
£8.06
In stock
0 available
SKU: DL223A
EAN: 5052883320930
6V, Lithium, 42 g6V, Lithium, 42 g
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | DL223A |
| EAN | 5052883320930 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell 6 Volts DL223A specialist camera battery. The Duracell ultra Lithium chemistry battery is specially formultaed for longer lasting performance.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power. Especially suited to Cameras and SLR's.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power. Especially suited to Cameras and SLR's.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Features | |
| Battery voltage | 6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Type | Ultra |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Duracell Ultra M3 6v Lithium Single-us...
£9.67
£8.06
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Hot Product
Q-CONNECT KF10848 household battery
£12.18
£10.15
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
New
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
Energizer CR2450 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL223A
|
KF00644
|
KF10848
|
KF10849
|
637991
|
638179
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Lithium
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Lithium
|





