We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell Plus Power Single-use battery 9V Alkaline
SKU
MN1604B4
£12.43
£10.36
In stock
0 available
SKU: MN1604B4
EAN: 5000394020092
Alkaline 9V Size Batteries, 4 PackAlkaline 9V Size Batteries, 4 Pack
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | MN1604B4 |
| EAN | 5000394020092 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Economical, general purpose 9V alkaline battery with a high energy output they are reliable with a long shelf life, and good low temperature performance.
Duracell Plus Power now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries. This battery is ideal for everyday use such as smoke alarms remote controls etc.
Duracell Plus Power now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries. This battery is ideal for everyday use such as smoke alarms remote controls etc.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | 9V |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Copper |
| Battery technology | Alkaline |
| Features | |
| Battery form factor | Prismatic |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Copper |
| Battery technology | Alkaline |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery form factor | Prismatic |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Duracell Plus Power Single-use battery...
£12.43
£10.36
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10848 household battery
£12.18
£10.15
|
New
Duracell Rechargeable Plus AAA Recharg...
£17.40
£14.50
|
Hot Product
Duracell Rechargeable Plus AA Recharge...
£17.40
£14.50
|
Ansmann 5015538 household battery Sing...
£18.25
£15.21
|
Popular
Duracell HR3-B household battery Recha...
£12.94
£10.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MN1604B4
|
KF10848
|
81364750
|
81367177
|
5015538
|
HR3-B
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Q-CONNECT
|
Duracell
|
Duracell
|
Ansmann
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
N/A
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
N/A
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|





