We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell DL2450 household battery Single-use battery Lithium
SKU
DL2450
£2.17
£1.81
In stock
0 available
SKU: DL2450
EAN: 5055818173656
DL2450 - Lithium, 3.0 V, 8 g.DL2450 - Lithium, 3.0 V, 8 g.
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | DL2450 |
| EAN | 5055818173656 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell Plus Coin Cell Battery. High Power suitable for electronic devices. This is a non-rechargeable battery.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery technology | Lithium |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3 mm |
| Diameter | 2.2 cm |
| Weight | 8 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Duracell DL2450 household battery Sing...
£2.17
£1.81
|
New
Duracell Specialties N Single-use batt...
£3.08
£2.57
|
Recommended
Duracell Specialties - Electronics bat...
£3.08
£2.57
|
Bestseller
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
£2.96
£2.47
|
Popular
Ansmann 5015332 household battery Sing...
£3.18
£2.65
|
Duracell DL1220 household battery Sing...
£1.96
£1.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL2450
|
81223600
|
75072667
|
624835
|
5015332
|
DL1220
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Energizer
|
Ansmann
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|





