We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell BUN0062A household battery Rechargeable battery AAA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
SKU
BUN0062A
£21.67
£18.06
In stock
0 available
SKU: BUN0062A
EAN: 5050914871161
NiMH 750 mAh, AAA, 8 batteries, Multi-Purpose, 120 gNiMH 750 mAh, AAA, 8 batteries, Multi-Purpose, 120 g
Category: non-rechargeable batteries
| SKU | BUN0062A |
|---|---|
| EAN | 5050914871161 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell AAA 750mAH rechargeable batteries. Not only will you get hundreds of uses out of each Rechargeable battery, but they stay charged longer so you can recharge less*. These high power 750mAH AAA NiMH batteries are ideally suited for high-drain or frequently used devices such as pc mice, remote controls etc.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
Duracell's DURALOCK technology means these batteries are guaranteed to stay powered for up to 5 years* when not being used. This huge leap forward in battery technology has been made possible by improvements in the purity of ingredients and upgrades to the construction of the battery cell meaning less power is lost when in storage.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
Duracell's DURALOCK technology means these batteries are guaranteed to stay powered for up to 5 years* when not being used. This huge leap forward in battery technology has been made possible by improvements in the purity of ingredients and upgrades to the construction of the battery cell meaning less power is lost when in storage.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 750 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Features | |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 750 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 120 g |
| Technical details | |
| Shape | Cylinder |
| Other features | |
| Shape | Cylinder |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Duracell BUN0062A household battery Re...
£21.67
£18.06
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Recommended
Duracell Rechargeable Plus AAA Recharg...
£17.40
£14.50
|
Hot Product
Duracell Rechargeable Plus AA Recharge...
£17.40
£14.50
|
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£20.63
£17.19
|
Ansmann 5015538 household battery Sing...
£18.25
£15.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0062A
|
636107
|
81364750
|
81367177
|
020306
|
5015538
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Ansmann
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





