We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell BUN0060A household battery Rechargeable battery AA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
SKU
BUN0060A
£22.19
£18.49
In stock
0 available
SKU: BUN0060A
EAN: 5050914871147
NiMH, 1300 mAh, AA, 8 PackNiMH, 1300 mAh, AA, 8 Pack
Category: non-rechargeable batteries
| SKU | BUN0060A |
|---|---|
| EAN | 5050914871147 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell AA 1300mAH rechargeable batteries. Not only will you get hundreds of uses out of each Rechargeable battery, but they stay charged longer so you can recharge less*. These high power 1300mAH AA NiMH batteries are ideally suited for high-drain or frequently used devices such as digital cameras.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 1300 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 232 g |
| Features | |
|---|---|
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 1300 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Duracell BUN0060A household battery Re...
£22.19
£18.49
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Hot Product
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£20.63
£17.19
|
Recommended
Ansmann 5015538 household battery Sing...
£18.25
£15.21
|
Popular
Varta -56722/1
£18.74
£15.62
|
New
Panasonic Evolta AA Single-use battery...
£19.04
£15.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0060A
|
636107
|
020306
|
5015538
|
56722101401
|
LR6EGE/4BP
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Duracell
|
Ansmann
|
Varta
|
Panasonic
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
AA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
9V
|
N/A
|





