We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable IDEALBOX PRO 7 Plastic Blue, Red
SKU
776306
£117.72
£98.10
In stock
0 available
SKU: 776306
EAN: 4005546737379
Drawer box IDEALBOX PRO 7, BlueDrawer box IDEALBOX PRO 7, Blue
- Drawer box with 7 drawers
- For documents in formats up to C4
- Can be labelled with computer-processable adhesive labels
- For the desk, office and counter cabinets or shelves
- The item bears the Blue Angel eco-label and is made of at least 80% post-consumer recycled material
Category: desk trays
| SKU | 776306 |
|---|---|
| EAN | 4005546737379 |
| Manufacturer | Durable |
| Availability | In Stock |
Keep your desktop efficient and presentable with our range of German-engineered drawer units, built to last and reduce your environmental footprint. Say goodbye to large filing cabinets giving you more space for the things you love.They are made of premium-quality plastics with 7 smooth-operating pull-stop drawers. They feature large ergonomic draw and carry handles with anti-scratch plastic feet for stability and the protection of your desk.Durable’s ECO drawer boxes are made of over 80% recycled materials, 100% recyclable and have received Blue Angel certification, a high standard for eco-friendly products.Includes printable adhesive label sheet for easy organisationSize: 250 x 332 x 365 mm (W x H x L)Paper sizes: A4 and C4Draws: 7Made in the EUOrganisation doesn't need to cost the earth
| Features | |
|---|---|
| Format | A4 |
| Number of drawers | 7 drawer(s) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Blue, Red |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Length | 365 mm |
| Height | 322 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Width | 250 mm |
| Length | 365 mm |
| Height | 322 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Plastic |
| Colour | |
| Product colour | Blue, Red |
You may also be interested in
| Product |
Durable IDEALBOX PRO 7 Plastic Blue, Red
£117.72
£98.10
|
Popular
Durable VARICOLOR 10
£175.13
£145.94
|
New
CEP 1003940511 desk tray/organizer Pol...
£101.80
£84.83
|
Bestseller
Leitz Ergo Small Pegboard Desk Organis...
£97.34
£81.12
|
Recommended
Leitz Ergo Pegboard Desk Organiser wit...
£147.42
£122.85
|
Hot Product
Exacompta 309714D desk tray/organizer...
£118.99
£99.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
776306
|
761027
|
1003940511
|
65480000
|
65490000
|
309714D
|
| Manufacturer |
Durable
|
Durable
|
CEP
|
Leitz
|
Leitz
|
Exacompta
|





