We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable 293101 folder binding accessory
SKU
2931/01
£21.97
£18.31
In stock
0 available
SKU: 2931/01
EAN: 4005546291383
Spine Bars A4, 6 mmSpine Bars A4, 6 mm
- Spine bars for binding unpunched documents
- Capacity: approx. 60 sheets
- With rounded corners to facilitate insertion of sheets
- Length: 297 mm (A4 format)
- Side length: 13 mm
- Filling height: 6 mm
Category: 6-10mm
| SKU | 2931/01 |
|---|---|
| EAN | 4005546291383 |
| Manufacturer | Durable |
| Availability | In Stock |
DURABLE's plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers. Available in a range of colours, the uniquely designed contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. Length: 297 mm (A4), Binder Width: 13 mm, Depth cap.: 6 mm, Capacity sheets: approx. 60.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Format | A4 |
| Maximum capacity | 50 sheets |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Country of origin | Germany |
| Format | A4 |
| Maximum capacity | 50 sheets |
| Material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Height | 297 mm |
| Depth | 9 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 696.25 g |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
You may also be interested in
| Product |
Durable 293101 folder binding accessory
£21.97
£18.31
|
Q-CONNECT Q-CONNECT SPINE BAR A4 6MM B...
£27.84
£23.20
|
Durable Spine Bars A4, 6mm
£22.98
£19.15
|
Durable Spine Bars A4, 6mm
£22.98
£19.15
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
2931/01
|
KF11415
|
2931/19
|
2931/06
|
| Manufacturer |
Durable
|
Q-CONNECT
|
Durable
|
Durable
|



