We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus CAT 6 S/FTP patch cable
SKU
DK-1644-020/G
£1.27
£1.06
In stock
0 available
SKU: DK-1644-020/G
EAN: 4016032321767
CAT 6 S-FTP patch cord, Cu, LSZH AWG 27/7, length 2 m, color greenCAT 6 S-FTP patch cord, Cu, LSZH AWG 27/7, length 2 m, color green
- 2x RJ45 plug (8P8C)
- Hoods with bend protection, strain relief and latching lever protection
- Length designation on the hoods
- Inner conductor: Copper (Cu)
Category: Cabling
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | DK-1644-020/G |
| EAN | 4016032321767 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | In Stock |
Future-oriented standards and high-end quality for your network.
- With LSZH outer casing (Low Smoke Zero Halogen) for the best fire behavior and low smoke emission.
- Transparent red colored plug with metal shielding for easy identification of category 6 (250 Mhz)
- Inner conductor: Copper (Cu)
- Supports: PoE, PoE+, PoE++ (IEEE 802.3af; 3at; bt)
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6 standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 6 cabling. The performance has been tested up to 250 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. The grommet also has a latching lever protection, which prevents the cable from snagging and the latching lever from breaking off the plug. The red coloring of the plugs makes it easy to identify category 6.
- With LSZH outer casing (Low Smoke Zero Halogen) for the best fire behavior and low smoke emission.
- Transparent red colored plug with metal shielding for easy identification of category 6 (250 Mhz)
- Inner conductor: Copper (Cu)
- Supports: PoE, PoE+, PoE++ (IEEE 802.3af; 3at; bt)
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6 standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 6 cabling. The performance has been tested up to 250 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. The grommet also has a latching lever protection, which prevents the cable from snagging and the latching lever from breaking off the plug. The red coloring of the plugs makes it easy to identify category 6.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Country of origin | China |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 27/7 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | IEC 60332-1, IEC 60332-3, IEC 61034 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | IEC 60332-1, IEC 60332-3, IEC 61034 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 560 cm³ |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 80 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Quantity | 1 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Digitus CAT 6 S/FTP patch cable
£1.27
£1.06
|
Hot Product
Cables Direct B5ST-300 networking cabl...
£1.14
£0.95
|
New
Cables Direct B5ST-301G networking cab...
£1.38
£1.15
|
Popular
Cables Direct B6-500R networking cable...
£1.31
£1.09
|
Recommended
Cables Direct B6LZ-601G networking cab...
£1.69
£1.41
|
Cables Direct B6ST-700R networking cab...
£1.12
£0.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DK-1644-020/G
|
B5ST-300
|
B5ST-301G
|
B6-500R
|
B6LZ-601G
|
B6ST-700R
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|





