We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeLOCK Active Optical Cable HDMI 8K 60 Hz 10 m
SKU
84034
£80.94
£67.45
In stock
0 available
SKU: 84034
EAN: 4043619840342
Active Optical Cable HDMI 8K 60 Hz 10 mActive Optical Cable HDMI 8K 60 Hz 10 m
Category: HDMI cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 84034 |
| EAN | 4043619840342 |
| Manufacturer | DeLOCK |
| Availability | In Stock |
This cable by Delock is used to connect devices with a HDMI interface, such as monitors or TVs, to a PC or a laptop. This active optical cable is particularly thin and can transmit signals without loss over longer distances.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 5.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
DeLOCK Active Optical Cable HDMI 8K 60...
£80.94
£67.45
|
Bestseller
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Ca...
£78.24
£65.20
|
New
Belkin HDMI - HDMI, 5m HDMI cable HDMI...
£69.83
£58.19
|
Hot Product
Lindy 7.5m High Speed HDMI Cable, Gold...
£70.93
£59.11
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) HDMI 2.0 Cable...
£97.93
£81.61
|
Popular
StarTech.com 30ft (10m) HDMI 2.0 Cable...
£79.93
£66.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
84034
|
HDMM20MA
|
F3Y021BT5M
|
37865
|
HD2MM15MA
|
HD2MM10MA
|
| Manufacturer |
DeLOCK
|
StarTech.com
|
Belkin
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|




