We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
SKU
DELL-WN82J
£537.31
£447.76
In stock
0 available
SKU: DELL-WN82J
EAN: 5397184963876
NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6 half height PCIe 4.0x8 4 mDP Graphics CardNVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6 half height PCIe 4.0x8 4 mDP Graphics Card
Category: Graphics Cards
| Graphics processor | RTX A1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | DELL-WN82J |
| EAN | 5397184963876 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Introducing NVIDIA® RTX™ A1000, bringing the power of RTX™ — real-time ray tracing and AI acceleration – to a whole new audience. Discover the ultimate low-profile, single-slot workstation GPU that will transform your work. Designed for the modern professional, RTX™ A1000 empowers you to create more compelling visuals, explore new AI-enhanced workflows, and boost your productivity. It redefines efficiency, packing full-scale performance into a sleek, space-saving design. Elevate your projects with cutting-edge technology and experience a new level of performance and productivity, even in compact workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX A1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| Performance | |
|---|---|
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
You may also be interested in
| Product |
DELL NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
£537.31
£447.76
|
Popular
Lenovo 4X61E26090 graphics card NVIDIA...
£561.80
£468.17
|
Hot Product
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£432.72
£360.60
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£770.95
£642.46
|
Bestseller
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£443.66
£369.72
|
Recommended
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
£450.85
£375.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DELL-WN82J
|
4X61E26090
|
100-300000078
|
4X61P69962
|
900-5G172-2280-000
|
4X61Q73041
|
| Manufacturer |
DELL
|
Lenovo
|
AMD
|
Lenovo
|
Nvidia
|
Lenovo
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
RTX A1000
|
T600
|
Radeon Pro W7500
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
N/A
|
4
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|





