We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 400-AUWX internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
400-AUWX
£228.53
£190.44
In stock
0 available
SKU: 400-AUWX
EAN: 5715063092620
2TB, 3.5", SAS, 7200rpm, 6Gbit/s2TB, 3.5", SAS, 7200rpm, 6Gbit/s
- Offers up to 2 TB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 400-AUWX |
| EAN | 5715063092620 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 2TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512n |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Compatible products | - PowerEdge R730 - PowerEdge R430 - PowerEdge R530 - PowerEdge T430 - PowerEdge T640 - PowerEdge T440 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512n |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Compatible products | - PowerEdge R730 - PowerEdge R430 - PowerEdge R530 - PowerEdge T430 - PowerEdge T640 - PowerEdge T440 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | - PowerEdge R730 - PowerEdge R430 - PowerEdge R530 - PowerEdge T430 - PowerEdge T640 - PowerEdge T440 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL 400-AUWX internal hard drive 2 TB...
£228.53
£190.44
|
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£185.68
£154.73
|
Hot Product
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£244.40
£203.67
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
400-AUWX
|
R755K
|
67TMT
|
FRU81Y9691
|
ACLK
|
81Y9691
|
| Manufacturer |
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





