We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 1UV230-150 2.5" 900 GB SAS
SKU
1UV230-150-DELL-REF
£502.01
£418.34
In stock
0 available
SKU: 1UV230-150-DELL-REF
EAN:
900GB, 15000 rpm, 2.5", SAS900GB, 15000 rpm, 2.5", SAS
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 1UV230-150-DELL-REF |
|---|---|
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 900GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
New
DELL 1UV230-150 2.5" 900 GB SAS
£502.01
£418.34
|
Recommended
IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" intern...
£425.32
£354.43
|
Hot Product
DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB...
£548.21
£456.84
|
Popular
DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB...
£666.54
£555.45
|
Bestseller
Western Digital Red Pro internal hard...
£562.92
£469.10
|
Fujitsu FUJ:CA07670-E355 internal hard...
£412.39
£343.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1UV230-150-DELL-REF
|
00Y2507
|
43N12
|
RF9T8
|
WD2002FFSX
|
FUJ:CA07670-E355
|
| Manufacturer |
DELL
|
IBM
|
DELL
|
DELL
|
Western Digital
|
Fujitsu
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
NL-SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
Disk array
|





