We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Iceland Ultra D3O MagSafe - iPhone 16 - Black
SKU
IU61BL006275
£35.05
£29.21
In stock
0 available
SKU: IU61BL006275
EAN: 5711428062758
Iceland Ultra D3O MagSafe - iPhone 16 - BlackIceland Ultra D3O MagSafe - iPhone 16 - Black
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | IU61BL006275 |
| EAN | 5711428062758 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Experience unparalleled phone protection with the Iceland Ultra D3O MagSafe case, crafted from 100% recycled plastic and reinforced with D3O® material. As the world’s leading impact protection material, D3O® is trusted by professional athletes, soldiers, and motorcyclists for its superior impact resistance. Now, you can enjoy the same level of protection they do.
Designed to be ultra-slim yet capable of withstanding drops from up to 4 meters (13 feet), this case offers maximum protection without adding bulk. The integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging, making your experience seamless and convenient. Choose Iceland Ultra D3O MagSafe for the thinnest, most advanced phone protection available.
Designed to be ultra-slim yet capable of withstanding drops from up to 4 meters (13 feet), this case offers maximum protection without adding bulk. The integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging, making your experience seamless and convenient. Choose Iceland Ultra D3O MagSafe for the thinnest, most advanced phone protection available.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Knock resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Knock resistant |
| Drop proof up to | 4 m |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Iceland Ultra D3O MagSaf...
£35.05
£29.21
|
Bestseller
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£40.42
£33.68
|
New
dbramante1928 Monaco MS - iPhone 17e/1...
£28.36
£23.63
|
Hot Product
dbramante1928 Monaco MS - iPhone 17e/1...
£28.36
£23.63
|
Recommended
OtterBox Defender XT Series for iPhone...
£28.20
£23.50
|
Popular
Apple iPhone 15 Pro Max Silicone Case...
£48.97
£40.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IU61BL006275
|
P1112640-233
|
MO61NIBL1831
|
MO61PISA1833
|
77-93313
|
MT1M3ZM/A
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Apple
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
Pink
|
N/A
|
Black
|
| Material |
Plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





