We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Iceland Pro Qi2 Kick mobile phone case 15.8 cm (6.2") Cover Black
SKU
IMSSBL006463
£35.05
£29.21
In stock
0 available
SKU: IMSSBL006463
EAN: 5711428064639
Iceland Pro Qi2 Kick, Galaxy S25, BlackIceland Pro Qi2 Kick, Galaxy S25, Black
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1 case=2x0.5L plastic bottles)
- 3m/10ft drop protection
- Custom fit slim design
- Built-in Qi2 magnet for wireless charging
- Integrated kickstand for both horisontal and vertical viewing
- Made without compromising on quality, functionality, and design
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.2 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | IMSSBL006463 |
| EAN | 5711428064639 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Iceland Pro Qi is a hard case made from 100% recycled and recyclable plastic. It features 3m all-around drop protection and a built-in magnet for effortless wireless charging. The integrated kickstand not ensures you can enjoy hands-free horizontal and vertical viewing,
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Iceland Pro Qi2 Kick mob...
£35.05
£29.21
|
Bestseller
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£40.42
£33.68
|
New
dbramante1928 Monaco MS - iPhone 17e/1...
£28.36
£23.63
|
Hot Product
dbramante1928 Monaco MS - iPhone 17e/1...
£28.36
£23.63
|
Recommended
OtterBox Defender XT Series for iPhone...
£28.20
£23.50
|
Popular
Apple iPhone 15 Pro Max Silicone Case...
£48.97
£40.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IMSSBL006463
|
P1112640-233
|
MO61NIBL1831
|
MO61PISA1833
|
77-93313
|
MT1M3ZM/A
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Apple
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
Pink
|
N/A
|
Black
|
| Material |
Plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





