We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Greenland Pro MS - iPhone 16 Pro - Clear
SKU
GP61CL006249
£8.03
£6.69
In stock
0 available
SKU: GP61CL006249
EAN: 5711428062499
Greenland Pro MS - iPhone 16 Pro - ClearGreenland Pro MS - iPhone 16 Pro - Clear
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| SKU | GP61CL006249 |
| EAN | 5711428062499 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Greenland Pro is an impact protective MagSafe case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant |
| Colour name | Clear |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant |
| Colour name | Clear |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |
| Colour name | Clear |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
dbramante1928 Greenland Pro MS - iPhon...
£8.03
£6.69
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
Recommended
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
Hot Product
eSTUFF ES673163-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GP61CL006249
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
ES673163-BULK
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
Plastic
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





