We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 CH25EUWH7244 mobile device charger Universal White AC Indoor
SKU
CH25EUWH7244
£11.56
£9.63
In stock
0 available
SKU: CH25EUWH7244
EAN: 5711428072443
Wall charger, USB-C 25W, USB-A 18W, WhiteWall charger, USB-C 25W, USB-A 18W, White
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | CH25EUWH7244 |
|---|---|
| EAN | 5711428072443 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
RECYCLE YOUR OLD ELECTRONICS
Unlike most device power solutions our chargers and cables are made with 100% GRS-certified recycled plastic and are 100% recyclable. Thanks to innovative ultrasonic welding technology our chargers are durable and ultra-resistant without the use of glue and screws. All parts can easily be separated during the recycling process.
Step 1
Simply scan the QR code on our packaging, complete the form including reseller and country and download the postage sticker.
Step 2
Attach the postage sticker to an envelope (preferably one made from recycled materials) and send, for free.
Step 3
Your old cables, cases and chargers are processed, logged, dismantled, seperated then shredded into their core materials and ready for a new production.
Unlike most device power solutions our chargers and cables are made with 100% GRS-certified recycled plastic and are 100% recyclable. Thanks to innovative ultrasonic welding technology our chargers are durable and ultra-resistant without the use of glue and screws. All parts can easily be separated during the recycling process.
Step 1
Simply scan the QR code on our packaging, complete the form including reseller and country and download the postage sticker.
Step 2
Attach the postage sticker to an envelope (preferably one made from recycled materials) and send, for free.
Step 3
Your old cables, cases and chargers are processed, logged, dismantled, seperated then shredded into their core materials and ready for a new production.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery up to | 25 W |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | No |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.77 A |
| Output current (12V) | 2.08 A |
| Port 1 output power | 18 W |
| Port 2 output power | 25 W |
| Efficiency at low load (10%) | Yes |
| Average active efficiency | 85.34% |
| Efficiency (@10 %) | 84.35% |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 43 mm |
| Depth | 82 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 50 g |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | No |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 CH25EUWH7244 mobile devi...
£11.56
£9.63
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£11.95
£9.96
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.18
£13.48
|
Recommended
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£15.52
£12.93
|
Popular
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£15.22
£12.68
|
Hot Product
Ubiquiti INS-3AF-USB mobile device cha...
£17.04
£14.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CH25EUWH7244
|
UMC0014A
|
USB2PACBK
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
INS-3AF-USB
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
2-Power
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Ubiquiti
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|





