We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal hard drive 1 TB 7200 RPM
SKU
MS1TBE3.5USB/3.0
£95.22
£79.35
In stock
0 available
SKU: MS1TBE3.5USB/3.0
EAN: 5712505011836
1TB USB 3.0 3,5" 7200rpm power adapter included1TB USB 3.0 3,5" 7200rpm power adapter included
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
Category: Internal Hard Drives
| SKU | MS1TBE3.5USB/3.0 |
|---|---|
| EAN | 5712505011836 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Width | 160 mm |
| Weight | 500 g |
| Package depth | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Depth | 28 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package depth | 28 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal ha...
£95.22
£79.35
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£130.14
£108.45
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£131.72
£109.77
|
DELL 146GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£131.72
£109.77
|
Recommended
DELL 450GB SAS 15000rpm 3.5" inte...
£138.07
£115.06
|
Popular
DELL 450GB SAS 15000rpm internal hard...
£138.07
£115.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS1TBE3.5USB/3.0
|
K532N
|
W330K
|
W328K
|
XX517
|
H995N
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




