We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXCUS-BA007 household battery
SKU
MBXCUS-BA007
£6.35
£5.29
In stock
0 available
SKU: MBXCUS-BA007
EAN: 5704174338598
Battery for Custom Battery Packs 0.60Wh Lithium 3.0V 200mAh Green for Custom Battery Pack Custom Battery PacksBattery for Custom Battery Packs 0.60Wh Lithium 3.0V 200mAh Green for Custom Battery Pack Custom Battery Packs
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery type | Rechargeable battery |
| SKU | MBXCUS-BA007 |
| EAN | 5704174338598 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 3 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 20 g |
| Package width | 86 mm |
| Package depth | 29 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 86 mm |
| Package depth | 29 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Package type | Box |
| Battery voltage | 3 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXCUS-BA007 household battery
£6.35
£5.29
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.65
£4.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXCUS-BA007
|
636106
|
KF00644
|
KF10849
|
06430101402
|
MX2500
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
N/A
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
N/A
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Alkaline
|





