We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts Battery for Wireless Headset
SKU
MBXWHS-BA104
£6.35
£5.29
In stock
0 available
SKU: MBXWHS-BA104
EAN: 5706998818324
Battery for Wireless Headset 1.68Wh Ni-Mh 2.4V 700mAh Black, for Sony MDR-IF245RK,Battery for Wireless Headset 1.68Wh Ni-Mh 2.4V 700mAh Black, for Sony MDR-IF245RK,
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: headphone/headset accessories
| Product type | Battery |
|---|---|
| SKU | MBXWHS-BA104 |
| EAN | 5706998818324 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts with our Top Quality replacement Battery for Wireless Headset 1.68Wh Ni-Mh 2.4V 700mAh Black, for Sony MDR-IF245RK,. Engineered to deliver unmatched performance, this 1.68 Wh battery ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced in China with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Package type | Box |
| Brand compatibility | Sony |
| Product colour | Black |
| Compatibility | MDR-IF245RK,MDR-RF4000K, MDR-RF810, MDR-RF810RK, MDR-RF840, MDR-RF840RK, MDR-RF850, MDR-RF850RK, MDR-RF860, MDR-RF860RK, MDR-RF925, MDR-RF925RK, MDR-RF970, MDR-RF970RK |
| Battery | |
| Battery voltage | 2.4 V |
| Technical details | |
| Product type | Battery |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Brand compatibility | Sony |
| Product colour | Black |
| Compatibility | MDR-IF245RK,MDR-RF4000K, MDR-RF810, MDR-RF810RK, MDR-RF840, MDR-RF840RK, MDR-RF850, MDR-RF850RK, MDR-RF860, MDR-RF860RK, MDR-RF925, MDR-RF925RK, MDR-RF970, MDR-RF970RK |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 46 mm |
| Package width | 11 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package height | 46 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 11 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts Battery for Wireless Headset
£6.35
£5.29
|
Bestseller
Jabra Kensington lock adaptor
£7.93
£6.61
|
Popular
CoreParts MBXJA-BA0001 headphone/heads...
£9.53
£7.94
|
CoreParts MBXSO-BA0002 headphone/heads...
£9.53
£7.94
|
Recommended
Sony 502591901 headphone/headset acces...
£5.59
£4.66
|
Hot Product
EPOS HZP 31 SC 200
£6.70
£5.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXWHS-BA104
|
14208-10
|
MBXJA-BA0001
|
MBXSO-BA0002
|
502591901
|
1000791
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Jabra
|
CoreParts
|
CoreParts
|
Sony
|
EPOS
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Ear pad
|
Ear pad
|





