We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D USB2 Type-C Bi-Directional Cable, Data 480Mb,PD 240W(48V/5A) EPR M/M 2m
SKU
CAC-1573
£50.78
£42.32
In stock
0 available
SKU: CAC-1573
EAN: 8719214472306
USB-C USB-IF Certified Cable, Data 480Mb, PD 240W(48V/5A) EPR M/M 2m/6.56ftUSB-C USB-IF Certified Cable, Data 480Mb, PD 240W(48V/5A) EPR M/M 2m/6.56ft
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB4 Gen 2x2 |
| SKU | CAC-1573 |
| EAN | 8719214472306 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | In Stock |
The Club 3D CAC-1573 USB-C USB-IF Certified Cable, Data 480Mb, PD 40W(48V/5A) EPR, Extended Power Range M/M m/6.56ft connects your Notebook, Tablet or Phone with USB -C® output to your favorite existing Peripherals, Accessories and Chargers. It enables Data and Power over a single cable and both ways. This cable supports USB.0 data up to 480Mbps and up to 40Watt(48V/5A) output for Downstream charging or powering your Notebook, Tablet or Smartphone.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Red |
| Certification | IF USB |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output voltage | 48 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 64 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 64 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Certificates | |
| Certification | IF USB |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 45 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Product colour | Red |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
You may also be interested in
| Product |
CLUB3D USB2 Type-C Bi-Directional Cabl...
£50.78
£42.32
|
StarTech.com 65ft (20m) Active USB 2.0...
£40.67
£33.89
|
Hot Product
StarTech.com 15m USB 2.0 Active Extens...
£65.05
£54.21
|
Recommended
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension
£43.84
£36.53
|
Popular
StarTech.com 10m USB 2.0 Active Extens...
£56.53
£47.11
|
Bestseller
Microconnect USB3.0AAF10A USB cable US...
£43.25
£36.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAC-1573
|
USB2HAB65AC
|
USB2AAEXT15M
|
43156
|
USB2AAEXT10M
|
USB3.0AAF10A
|
| Manufacturer |
CLUB3D
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




