We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Meraki MX67 hardware firewall 0.6 Gbit/s
SKU
MX67-HW
£508.04
£423.37
In stock
0 available
SKU: MX67-HW
EAN: 0810979015499
MX67, WAN: 1 × 1 GbE, LAN: 4 × 1 GbE, 1 × USB 2.0MX67, WAN: 1 × 1 GbE, LAN: 4 × 1 GbE, 1 × USB 2.0
Category: Hardware Firewalls
| SKU | MX67-HW |
|---|---|
| EAN | 0810979015499 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Meraki |
100% Cloud Managed Security and SD-WAN
Cloud-based centralized management
Managed centrally over the web
Classifies applications, users and devices
Zero-touch, self-provisioning deployments
Cloud-based centralized management
Managed centrally over the web
Classifies applications, users and devices
Zero-touch, self-provisioning deployments
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 600 Mbit/s |
| VPN throughput | 300 Mbit/s |
| Firewall throughput | 0.6 Gbit/s |
| VPN throughput | 0.3 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 239 x 130 x 27 mm |
| Weight | 700 g |
| Other features | |
| Firewall throughput | 600 Mbit/s |
| VPN throughput | 300 Mbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco Meraki MX67 hardware firewall 0....
£508.04
£423.37
|
New
Cisco Meraki MX68-HW hardware firewall...
£675.41
£562.84
|
Hot Product
Cisco Meraki MX75-HW hardware firewall...
£754.63
£628.86
|
Zyxel USG Flex 100 hardware firewall 0...
£674.23
£561.86
|
Recommended
Zyxel USG FLEX 100H hardware firewall...
£592.76
£493.97
|
Popular
Zyxel USGFLEX100H hardware firewall 3...
£619.96
£516.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MX67-HW
|
MX68-HW
|
MX75-HW
|
USGFLEX100-EU0112F
|
USGFLEX100H-EU0101F
|
USGFLEX100H-EU0102F
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Zyxel
|
Zyxel
|
Zyxel
|





