We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct SCT-001A video signal converter 1280 x 1024 pixels
SKU
SCT-001A
£77.93
£64.94
In stock
0 available
SKU: SCT-001A
EAN: 5055781220241
BNC - VGA, NTSC/PAL, 1280 x 1024, 12v PSUBNC - VGA, NTSC/PAL, 1280 x 1024, 12v PSU
Category: video converters
| SKU | SCT-001A |
|---|---|
| EAN | 5055781220241 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The SCT-001A is a compact BNC to VGA converter with a 12v DC PSU. Typically used to connect to a DVR output but can be connected to many devices with a BNC output port.
- Analog non-interlaced RGB output supported.
- NTSC / PAL system auto detection.
- Selectable resolution up to 1280 x 1024
- Full screen 4 : 3 or 16: 9 ratio output
- 12v PSU
- Analog non-interlaced RGB output supported.
- NTSC / PAL system auto detection.
- Selectable resolution up to 1280 x 1024
- Full screen 4 : 3 or 16: 9 ratio output
- 12v PSU
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Output interface | VGA |
| Host interface | BNC |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Other features | |
| Product colour | Grey |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Video | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | VGA |
| Host interface | BNC |
| Power | |
| Operating voltage | 12 V |
| Packaging data | |
| Package weight | 360 g |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cables Direct SCT-001A video signal co...
£77.93
£64.94
|
Recommended
StarTech.com High Resolution VGA to Co...
£108.94
£90.78
|
Vivolink VL120015 video signal convert...
£64.87
£54.06
|
New
Kramer Electronics PT-1C 1920 x 1080 p...
£113.68
£94.73
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to RCA Converter Box...
£82.26
£68.55
|
Hot Product
StarTech.com 4K HDMI Audio Extractor w...
£67.66
£56.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SCT-001A
|
VGA2VID
|
VL120015
|
PT-1C
|
HD2VID2
|
HD202A
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
Kramer Electronics
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Converter type |
N/A
|
N/A
|
Active video converter
|
N/A
|
Active video converter
|
N/A
|





