We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct Cat5e, 305 m networking cable Grey U/UTP (UTP)
SKU
TC-500B
£164.11
£136.76
In stock
0 available
SKU: TC-500B
EAN: 5055781221163
Cat5e, 305 m, UTP 4 Pair, GreyCat5e, 305 m, UTP 4 Pair, Grey
Category: Cabling
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | TC-500B |
| EAN | 5055781221163 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Quantity | 1 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct Cat5e, 305 m networking...
£164.11
£136.76
|
Bestseller
Microconnect KAB018-305 networking cab...
£189.01
£157.51
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£178.09
£148.41
|
Cables Direct TC-5305K networking cabl...
£205.99
£171.66
|
Recommended
Cables Direct TC-5305W networking cabl...
£190.46
£158.72
|
Cables Direct TC-5305Y networking cabl...
£205.97
£171.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-500B
|
KAB018-305
|
WIRC5ECMR
|
TC-5305K
|
TC-5305W
|
TC-5305Y
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat5e
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





