We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 1.8m Euro Mains Lead - IEC (C13) Black C13 coupler
SKU
RB-299A
£2.71
£2.26
In stock
0 available
SKU: RB-299A
EAN: 5055781217814
1.8m Euro Mains Lead to IEC (C13), black1.8m Euro Mains Lead to IEC (C13), black
Category: Power Cables
| SKU | RB-299A |
|---|---|
| EAN | 5055781217814 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The IEC (C13) to Euro mains cable, more commonly know as a European kettle lead is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.These are individually hanked for convenience.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cables Direct 1.8m Euro Mains Lead - I...
£2.71
£2.26
|
Cables Direct RB-249 power cable Black...
£2.46
£2.05
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.26
£1.88
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.74
£3.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-299A
|
RB-249
|
2119140
|
90ACC1885
|
301152
|
371131
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Epson
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Manhattan
|





